Kodėl verta gaminti namuose: 6 argumentai

Jei geriau pagalvoji, dažniausiai prieini išvadą, kad maisto gaminimas namuose yra gerokai pranašesnis už valgymą restoranuose. Ir visai nesvarbu, kad šiandien tiek daug sveiko maisto restoranų. Gaminant namuose lengviau sekti kalorijas, galima kontroliuoti suvartojamo cukraus kiekį ir panašiai. Pateikiame esminius argumentus, kodėl verta gaminti namuose.

1. Sutaupote pinigų.

Gamyba namuoseJei darbe kasdien pietaujate šalia esančiame restorane, turbūt pastebėjote, kad tai gerokai paplonina jūsų piniginę. Juk pietums tokioje vietoje galima išleisti ir 10-20 eurų per dieną. Padauginkite šį skaičių iš 20 darbo dienų per mėnesį ir pasibaisėsite, kaip brangiai jums kainuoja pietūs darbe. Gamindami pietus namuose sutaupysite, o nepagailėję laiko ir fantazijos valgysite lygiai taip pat skaniai.

2. Galite nustatyti porcijos dydį.

Greito maisto restoranai siūlo itin dideles maisto porcijas, o prabangesniame restorane atneša tiek mažai maisto, kad dažnai jaučiatės nusivylę. Gamindami namuose jūs galite patys nustatyti maisto porcijas. Lietuviški cepelinai bus jums patinkančio dydžio, cezario salotų pasitaisysite tiek, kad užtektų visai šeimai, o kepsnius kepsite taip, kad jų neliktų kitai dienai. Porcijų kontrolė itin aktuali ir tuo atveju, jei laikotės griežtos dietos arba tam tikrų produktų vengiate dėl sveikatos problemų.

3. Jūs patys numatote mitybai skirtą biudžetą.

Kai valgote restorane, negalite pasirinkti atskirų patiekalo ingredientų, todėl mokate fiksuotą patiekalo kainą. Gamindami namuose galite itin brangų sūrį pakeisti pigesniu, vietoje brangaus padažo naudoti savo pačių sukurtą naminį padažą ir taip vėl sutaupyti. Žinoma, galioja ir atvirkščias dėsnis: jei bijote, kad restorane į maistą dedami pernelyg pigūs ir nevertingi produktai, gamindami namuose galėsite naudoti vien kokybiškus maisto produktus. Juk kartais esame nusiteikę mokėti brangiau, bet valgyti sveikiau.

4. Sutaupote laiko.

Nuskambės paradoksaliai, tačiau gamindami namuose galite sutaupyti laiko, skiriamo valgymui. Juk susiruošę pavalgyti restorane pirmiausia turite išsirinkti norimą restoraną, tuomet reikia iki jo nuvažiuoti ar nueiti, restorane reikia sulaukti padavėjos, užsisakius maisto vėl reikia laukti, kol maistas bus pagamintas, o po sočių pietų ar vakarienės dar reikia grįžti namo. Jei namuose gaminsite paprastą patiekalą, galite jį pasigaminti vos per 15-30 minučių ir taip valgymui skirti gerokai mažiau laiko.

5. Daugiau laiko praleidžiate su šeima.

Nuolat skubančiame pasaulyje vis sunkiau rasti laiko šeimai, bendriems šeimos pomėgiams. Maisto gaminimas galėtų būti vienu iš būdų, kaip suartinti šeimos narius. Maisto gamyba gali būti komandinis darbas, o toks darbas įneša į šeimos gyvenimą prieskonių. Be to, ruošiant maistą galima pakalbėti apie gyvenimą ir kasdienybę. Net jeigu kuris nors šeimos narys nelabai mėgsta gaminti, jis gali atlikti nedideles maisto ruošimo užduotis arba suplauti indus.

6. Saugesnis maistas.

Kad ir kaip būtų liūdna tai sakyti, bet apsinuodijimai maistui egzistuoja. Įvairios bakterijos ant prastai nuplautų vaisių ir daržovių, šiek tiek senstelėjusi mėsa – tai vis galimos apsinuodijimo maistu priežastys. Restoranuose yra didelis gamybinis tempas, todėl ne visada pavyksta maistui skirti deramą dėmesį. Namuose gaminate švariau.

Paskelbta kategorijoje Kiti straipsniai ir pažymėta , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>